Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozrachunki z kontrahentami – stanowisko KSR

20 listopada 2019 | Rachunkowość | Halina Geremek

Dokument wydany przez Komitet Standardów Rachunkowości szczegółowo prezentuje ujmowanie, wycenę, prezentację oraz inwentaryzację rozrachunków handlowych w jednostkach sporządzających sprawozdania finansowe na podstawie ustawy o rachunkowości, których rok obrotowy rozpoczął się 1 stycznia 2019 r.

Ustawa o rachunkowości wyraźnie wskazuje, że powstałe rozrachunki handlowe (zarówno należności jak i zobowiązania) ujmuje się w ich wartości nominalnej (art. 28 ust. 11 pkt 2 uor). Wynikają one m.in. z faktury lub paragonu i co do zasady odpowiadają kwocie brutto, czyli wartości sprzedaży netto powiększonej o VAT. Wartość nominalną należności lub zobowiązań wyrażoną w walutach obcych należy przeliczyć zgodnie z art. 30 ust. 2 pkt 2 uor, czyli według średniego kursu ogłoszonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski (dalej: NBP) z dnia poprzedzającego dzień przeprowadzenia transakcji.

Wycena na dzień bilansowy

Należności na dzień bilansowy wycenia się w kwocie wymaganej zapłaty z zachowaniem zasady ostrożności, natomiast zobowiązania w kwocie wymagającej zapłaty (zgodnie z art. 28 ust. 1 uor). Co to oznacza w praktyce? KSR precyzuje: jest to wartość nominalna pomniejszona o otrzymane do dnia bilansowego częściowe spłaty, wniesione przez kontrahentów przedpłaty oraz przyznane kontrahentom zmniejszenia ceny (np. opusty, skonta, bonifikaty) i jednocześnie powiększona o naliczone odsetki, kary umowne itp. Co istotne kwota ta nie uwzględnia czynników zewnętrznych, czyli np. dyskonta (zmiany wartości pieniądza w czasie).

Nie można zapominać o zasadzie ostrożności, czyli obowiązku weryfikacji realności wykazywanych w bilansie należności tj. wykazywanie ich w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11513

Wydanie: 11513

Spis treści

Komunikaty

Monitor biznesu

Nieprzypisane

Zamów abonament